Skip to main content

Finance & Resources Committee

The Finance & Resources Committee’s main responsibility is to advise Parliament and its Standing Committees on matters affecting the finances of the Inn.

The Committee also has responsibility for: -

  • Monitoring the financial position of the Inn during the course of the year and preparation of the annual financial statements;
  • The preparation of an annual budget;
  • The preparation and review of the Inn’s medium-term financial projections;
  • Approval and review of the Inn’s investment policy and monitoring the performance of investments;
  • Approval and development of the Inn’s remuneration policies and practices;
  • Oversight of the management of the catering services provided by the Inn;
  • Oversight of the management of commercial events within the Inn, including filming, merchandising, and other commercial activities, including the development of such activities;
  • Oversight of the management of the Inn’s Information Technology resources and the development of such resources;
  • Monitoring of the Inn’s asset register;
  • Monitoring and review of the Inn’s arrangements for business continuity management;
  • Oversight of the management of the Inn’s records;
  • Oversight of the Inn’s compliance with data protection legislation;
  • Oversight of the Risk Register insofar as it relates to the responsibilities of the committee;
  • Oversight of the Inn’s insurance arrangements; and
  • Liaison with the Trustees of the Middle Temple Pension & Assurance Scheme and the Middle Temple Trust Funds

The Director of Corporate Services is the Secretary to the Committee.

Full Committee membership listed below.


Committee members

Name Position Start Date
Mr Paul Darling OBE QC Committee Chairman of 1.1.2019
Mr Glen Newman Member of Staff of 1.1.2014
Mr Andrew Hopkin Officer of the Inn of 1.1.2014
Mr Ian Garwood Officer of the Inn of 1.1.2014
His Honour Richard Hone QC Committee Member of 1.1.2016
Mr Giles Goodfellow QC Committee Member of 1.1.2017
Mrs Rosalind Wright CB QC Committee Member of 1.1.2018
Mr Andrew Hochhauser QC Ex Officio Committee Member of 1.1.2019
Mr Michael Ashe QC Co-Opted Committee Member of 1.1.2020
Ms Catherine Newman QC Committee Member of 1.1.2020
Ms Lauren Suding Co-Opted Committee Member of 1.1.2020
The Hon Mrs Justice Maura McGowan DBE Ex Officio Committee Member of 1.1.2020
Mrs Victoria Wallace DL Officer of the Inn of 6.7.2020
Lord David Lloyd-Jones Ex Officio Committee Member of 1.1.2021
Mr Bernard Richmond QC Committee Member of 1.1.2021
Mr Andrew Spink QC Committee Member of 1.1.2021